Kirjastiili olulisus ettevõtte turundamisel

Blogi

Kommenteeri

Kirjastiili valik on ettevõtte turundamise seisukohalt sama oluline kui ettevõtte tunnusvärvid. Kirjastiil ei mõjuta mitte ainult seda, kuidas su bränd visuaalselt mõjub, vaid ka seda, milliseid emotsioone su bränd klientides tekitab. Oluline on siinkohal läbi mõelda ka see, et tunnusvärv ning kirjastiil kannaksid endas edasi samu väärtusi ning sobituksid oma olemuselt hästi kokku.

Kirjastiilid jagunevad üldjoones kolmeks – seriifidega (Serif), ilma seriifideta (Sans Serif) või käekirjal baseeruv kirjastiil ehk ehiskiri (Script)

Serif kirjastiilis logod

Serif kirjastiili iseloomulikuks tunnuseks on tähtede otstes paiknevad erikujulised tähejalakesed ja kiilukujulised lisandid ehk seriifid. Seriifid juhivad lugeja silma sujuvalt järgmisele tähele, seepärast kasutatakse sellist kirjastiili tihti just raamatutes ja teistes paberväljaannetes. 

  • Kui sa soovid, et sinu ettevõte paistaks ajalooline, traditsiooniline, autoriteetne, usaldusväärne, turvaline, aus ja auväärne, siis kasuta Serif kirjastiili.
Sans Serif kirjastiilis logod

Sans Serif kirjastiili iseloomustab joone ühtlane paksus ning tähejalakeste puudumine. Sellist kirjastiili on lihtsam lugeda ekraanilt. 

  • Kui sa soovid, et sinu ettevõte kujutaks sellised omadusi nagu modernne, puhas, kaasaegne, stiilne, korralik, elegantne, peen ja šikk, siis kasuta Sans Serif kirjastiili.
Script kirjastiilis logod

Käekirjal baseeruva kirjastiiliga (Script) üritatakse jätta muljet käsikirjast või imiteeritakse kalligraafiat ning selle eesmärk on saavutada isiklikum lähenemine lugejale. Kasutatakse tihti nt kutsetel, aukirjadel, diplomitel vms. Pikkade tekstimassiivide puhul muutub see aga loetamatuks, seetõttu tuleks ehiskiri jätta pigem logos ja pealkirjades kasutamiseks – veebitekstide jaoks tuleks leida mingi teine stiil.

  • Kui sinu eesmärk on see, et sinu ettevõte paistaks kliendile elegantne, naiselik, kaasaegne, suurejooneline, graatsiline, peen kuid samas mänglev, siis kasuta Script kirjastiili.

Mida panna tähele kirjastiilide kombineerimisel? 

Mitme kirjastiili kombineerimisel on kõige olulisem märksõna kontrast. Vali üksteist täiendavad, aga samas maksimaalset kontrasti pakkuvad fondid. Massiivne vs kerge, mänguline vs konservatiivne, ajalooline vs modernne, seriifidega vs seriifideta jne. Üksteisega väga lähedaste kirjastiilide kombineerimisel on oht, et inimene ei saa fondierinevusest üldse aru või siis arvab, et erinevus on sisse lipsanud kellegi näpuvea tõttu.

Aga ka kontrast tuleb hoolikalt läbi mõelda, sest ka sellel teel on lihtne libastuda. Kõik üksteisest erinevad kirjastiilid ei täienda teineteist. Selleks, et üksteist täiendada, peab neil olema mingi ühine joon. Ühiseks jooneks võivad olla sarnased proportsioonid (tähtede vahekaugus teineteisest, väiketähe kõrgus), sarnane tähekuju või siis kuulumine samasse kirjastiili perekonda (Font Family). Ühe ettevõtte jaoks tuleks välja valida mitte rohkem kui kaks (maksimaalselt kolm) kirjastiili, mida läbivalt kasutada. Nt üks kirjastiil, mida kasutada logo puhul (aga ka pealkirjades vm tähelepanu nõudvates kohtades) ning teine, mida kasutada pikemate tekstide puhul. Erinevaid nüansse saab valitud kirjastiilidele anda ka varieerides kirjasuurusi või kasutades rasvast kirja.

Mida võiks fontidega seoses veel teada?

  • Leht Myfonts.com sisaldab suurel hulgal tasuta fonte ning võimaldab oma teksti kohe erinevates stiilides katsetada. Eriti hea on see lahendus logo kirjastiili valiku puhul, sest annab kiirelt ettekujutuse erinevatest variantidest. 

  • Selleks, et näha, millised kirjastiilid sul juba olemas on, mine veebilehele Wordmark.it. Kirjutades otsingukasti endale meelepärase väljendi või tekstilõigu, kuvatakse see sulle kõigis erinevates fontides, mis on sinu arvutisse installitud. See on hea võimalus et katsetada, milline kirjastiil mõjub kõige paremini ning mis oleks ka pikemate tekstide puhul hästi loetav ning hoomatav.
  • Kui ise ei suuda või ei taha luua ühtegi kombinatsiooni erinevatest kirjastiilidest, siis leht Typ.io pakub sadu variante koos näidetega, millised kirjastiilid kokku sobivad.

Sarnaselt tunnusvärvidele tasub meeles pidada, et kui oled oma ettevõtte kirjastiili juba kord välja valinud, siis jää sellele kindlaks ning kasuta sama stiili järjepidevalt. See on üks osa sinu ettevõtte identiteedist.


Vajad abi kujundamisel, trükiste küljendamisel või soovid lihtsalt nõu küsida?

Võta meiega ühendust

Lisa kommentaar

Email again: