Kuidas jõuda parima kujunduslahenduseni?

Blogi

Kommenteeri
Üks ja sama asi võib erinevate inimeste peas olla kujutatud väga erinevalt. Kui ma ütlen “õun”, siis mõni kujutab endale ette punast ja mahlast, teine rohelist ja nässakat, kolmas kuivatatud õunakrõpsu ja neljas võibolla üldse Apple toodangut. See, kuidas inimene asju näeb ja ette kujutab, sõltub korraga väga paljudest teguritest ning tulemust on peaaegu võimatu ette ennustada.

Kas te olete kunagi marssinud ehituspoodi sisse teadmisega, et te lähete ostma kollast seinavärvi? Ja siis avastanud ennast sadade erinevate kollaste toonide eest, suutmata meenutada, milline see õige kollane hetk tagasi teie kujutelmas oli. Umbes sama tunne valdab kujundajat, kui talle öeldakse, et tee mulle üks reklaam.

Tegelikult olen ma teenuse tellijatena kohanud kolme tüüpi inimesi.

1.     On need, kellel on väga kindel visioon asjast, mida nad tahavad ja nad oskavad seda ka väga täpselt kirjeldada.

2.     On inimesed, kellel on väga kindel visioon asjast, mida nad tahavad, aga nad ei vaevu seda kujundajale edasi andma, vaid arvavad et lausest „tee mulle logo, mis seostuks remondiga“ piisab ning kujundaja tabab hoobilt selle idee, mis tellija peas on. Ja kui ei taba, siis on jube pettumus ning mõistmatus aru saada, kuidas mõne jaoks seostub remont akutrelli ja teise jaoks värvirulliga.

3.     Ning kolmas tüüp inimesi on need, kel pole absoluutselt õrna aimugi, mida nad tahavad. Nende suust võib enamasti kuulda lauset „tahaks midagi uut ja ägedat“. Kui sa teed neile valmis mitmeid ja mitmeid erinevaid variante, siis ükski „pole päris see“. Lõpuks tõdeb tellija, et ega vanal kah midagi viga polnud või siis otsustab, et vana on jama küll, aga ükski uus ka ei sobi.

Kui te olete tellimas mistahes kujundust, siis mõelge hetkeks nendele samadele olukordadele ja te taipate kohe, et mida rohkem infot ja detaile kujundajale anda, seda parem (ja kiirem) on lõpptulemus.

Ma ei ütle siinkohal, et tellijal peab olema alati valmis visioon olemas. Üldse mitte! See on hea, kui on idee, aga kui ideed üldse ei ole, siis on kujundajal abi sellest, kui vastatakse eelnevalt järgmistele küsimustele:

  • Mis on sinu tellitava kujunduse/töö eesmärk? Kas see on reklaam, et võita kliente juurde või hoopis flaier, mis pakub olemasolevatele klientidele soodustust? On see plakat, mis peaks edasi andma infot või suunama inimesi hoopis ettevõtte kodulehele? On see trükis, mis on mõeldud üheks sündmuseks või peaks see jääma lugejate riiulisse veel pikkadeks aastateks? On väga oluline enda jaoks läbi mõelda, mis on konkreetse tellimuse eesmärk.
  • Kes on antud kujunduse sihtgrupp, st kellele see peamiselt suunatud on? On vahe, kas me teeme raamatut lapsele või vanurile. Kujunduse tegemisel on vahe, kas ettevõte tegeleb käsitöö või autoremondiga. Oluline on, et sihtgrupi jaoks oleks valmistoodang atraktiivne ning mida täpsemalt on sihtgrupp määratud, seda rohkem aitab see teadmine kujundajat.
  • Kus seda peamiselt kasutatakse? Kas on vaja teha reklaam, mida kuvatakse ainult veebis? Või peaks formaat olema selline, et see sobiks ka trükkimiseks? Kas ilmastikukindlus on oluline? Kui teeme välireklaami, kus peamine reklaami nägija on autojuht, siis ei ole mõtet panna kujundusele väikses kirjas palju sõnu, veebiaadresse vms. Aga kui tegemist on bussipeatuses oleva reklaamiga, siis või sinna panna juba ka infot, mis nõuab hetke lugemist ja süvenemist.
  • Kas su ettevõttel on olemas CVI ehk visuaalne identiteet, mida kujundaja järgima peaks? Või on teil lihtsalt välja kujunenud mõningad reeglid kujunduste osas? Võibolla on näiteks paika pandud põhitoonid või kirjastiilid, mida kõikide kujunduste puhul järgima peaks. Sellisel juhul tuleks see info kujundajale kindlasti eelnevalt teada anda, et viimane ei hakkaks asjatult jalgratast leiutama.

Kui need küsimused on vastatud, aga ühtegi ideed selles osas ikkagi pole, milline teie reklaam vms välja võiks näha, siis uskuge – sellest infost on juba nii palju abi küll, et iga vähegi oma tööd tundev disainer teeb teile kujunduse, millega saab rahule jääda.


Vajad abi kujundamisel, trükiste küljendamisel või soovid lihtsalt nõu küsida?

Võta meiega ühendust

Lisa kommentaar

Email again: