Milliseid värve kasutada ettevõtte brändingus?

Blogi

Kommenteeri

Brändingus kasutatud värvid mitte ainult ei mõjuta seda, milline on kliendi esmamulje sinu ettevõttest, vaid ka seda, milliseid väärtusi kliendid sinu ettevõttes üldiselt näevad. Ettevõtte kirjastiili ja värvi valikul tasub meeles pidada, et need peavad omavahel harmooniliselt sobima ning koos edasi andma ettevõtte põhiväärtusi ja isikupära. Käesolevas blogipostituses pööramegi tähelepanu sellele, kuidas valida logole, veebilehele jm materjalidesse oma ettevõtte olemusega sobivaid värvitoone.

Enne kui tormad värve valima ja veebilehte disainima, mõtle hetk oma lemmikfotodele või maalidele. Miks ja mis värv sind nende piltide puhul köidab? Millised värvid tekitavad sinus sellist meeleolu, mida sa tahaksid ka oma klientidele edasi anda? Selleks, et teada saada, millised värvitoonid sinu lemmikpiltides enim esindatud on, mine veebilehele Pictaculous, lae oma pilt sinna üles ning rakendus loob automaatselt värvipaleti sinu fotol põhinevatest värvidest.  

Silmas tasub pidada seda, et kui sinu eesmärk on tekitada klientides põnevust või panna neid riskima, siis tuleks kasutada julgeid sooje toone. Kui sinu eesmärk on klienti rahustada, siis sobib paremini pastelsete ja neutraalsete toonide palett. Selleks, et värvid toimiksid paremini, tuleks neid kasutada koos teiste omavahel sobivate värvidega, mitte üksikute toonidena. Välja tuleks valida kuni kaks põhivärvi ning 2–3 taustatooni. Põhivärvid on need, mida kasutatakse logos, kodulehe pealkirjades ja menüüs ehk siis kohtades, mis on mõeldud tähelepanu äratamiseks. Taustavärvidena on soovituslik kasutada nt valget, kreemikasvalget või helehalli. Nii garanteerid, et sinu väljavalitud logo värvid töötavad hästi ka valgel paberil. Kasutades taustatoonidena konkreetseid värvitoone (nt helesinist), on põhivärvidega tähelepanu äratamine keerulisem. 

Aga milliseid värve siis ikkagi valida?

Erinevate värvide omadustest on kirjutatud internetis palju ja põhjalikult, siin aga lühikokkuvõte:

Punane – kirglik, aktiivne, põnevust ja tugevust kiirgav värv. Seostub inimestel ohu, aga ka julgusega, seega sobib kasutamiseks ettevõtete puhul, mille eesmärk on panna inimesi riskima või seiklustes osalema. Kuna punane värv sunnib meid peatuma, siis sobib see eriti hästi tähelepanu tõmbamiseks. 

Roheline – looduslähedane, keskkonnasäästlik, turvaline, tähistab elu algust ning uuendusi. Rohelist värvi sobib kasutada ettevõtete puhul, mis tegelevad inimese tervise eest hoolitsemisega. 

Sinine – lojaalne, rahustav, usaldusväärne ja konservatiivne. Üks enim kasutatud värve firmagraafika puhul. Sinine värv annab edasi tarkust ja seostub suure kogemustepagasiga. Kasutatakse tihti e-kaubanduse ja finantsteenuste puhul. 

Kollane – rõõmus, elav ja soe värv, mis sümboliseerib optimismi. Liiga suures koguses tekitab aga pingeid ja rahutust. Kollane värv sobib eriti hästi lastetoodetega tegelevatele ettevõtetele. Küll aga võiks seda kasutada koos mõne teise tooniga, et tõsta kollase usaldusväärsust. Enim kombineeritakse kollast kas punase või mustaga.

Lilla – sümboliseerib rikkust, luksust ja kõrget kvaliteeti. Lillat tasub kasutada siis, kui ettevõtte sihtgrupp on peamiselt noored inimesed, sest neid mõjutab see värv enim. 

Pruun – sümboliseerib maalähedust, turvalisust ja tugevust. Pruun värv kipub tekitama vastakaid tundeid – ühtedele mõjub see koduselt ja turvaliselt, teistele seostub aga mustuse või igavusega. Seega tasub pruuni värvi kasutamisel olla ettevaatlik ning kasutada seda pigem teistele värvidele nüansi andmiseks. Pruun värv sobib pigem kasutamiseks ettevõtetes, mille sihtgrupp on mehed. 

Oranž – tähistab seikluslikkust, loovust ja seltskondlikkust. Tekitab söögiisu ning ärgitab vestlema, seetõttu sobib eriti toitlustusasutustele. Teisalt sümboliseerib oranž värv (üli)odavust, seega ei tasuks selle kasutamisega üle pingutada. 

Must – elegantne, ametlik, luksuslik ja müstiline. Must on hea toon, mida kasutada logos teise värvina, sest annab põhivärvile juurde ametlikkust ning tugevust. Suurtes kogustes musta kasutamine aga mõjub kliendile ebasõbralikult ning eemaletõukavalt.

Kui aga ettevõttel on logo juba olemas või on teada, mis värvitooni soovitakse logos/veebis kasutada, siis saab ülejäänud vajaminevad toonid kergesti olemasolevast tuletada. Selleks on olemas veebitööriist Paletton, kus saab välja valida ühe põhivärvi kas värvikoodi alusel või lihtsalt värvipaletti kasutades ning seejärel pakub rakendus teiste värvide valimiseks välja neli valikut:

  • Monokromaatiline (kasutatakse ühe värvi erinevaid tonaalsusi, nt punane, tumepunane, roosa)
  • Analoogvärvid (kasutatakse värvitoone, mis asuvad värvipaletis üksteise kõrval, nt sinine-roheline-kollane)
  • Kolmik-värviskeem (kasutatakse ühte põhivärvi ning kahte tema vastandit, nt lilla + roheline ja kollane)
  • Nelik-värviskeem (kasutatakse kahte värvi ning nende vastandvärve, nt lilla ja roosa + roheline ja kollane)

Samal lehel saab kohe vaadata ka sinu valitud värvidega veebilehtede näidiseid, mõningaid disainilahendusi ning animatsioone. 

Tasub meeles pidada, et kui oled kord oma ettevõtte värvid välja valinud, siis jää nendele ka edaspidi kindlaks. Kasuta neid samu värve lisaks logole ja kodulehele ka visiitkaartidel, reklaamides, arvetel, trükimaterjalides jms, sest see ongi üks osa sinu ettevõtte identiteedist. 

Juba järgmises postituses vaatame lähemalt seda, mida silmas pidada ettevõtte kirjastiili valikul ning kuidas panna kirjastiil ja värvid omavahel harmooniliselt toimima.

Vajad abi kujundamisel, trükiste küljendamisel või soovid lihtsalt nõu küsida?

Võta meiega ühendust

Lisa kommentaar

Email again: